Tornfalksmärkning och lappuggla för barn

28 juni 2010

Text och foto: Bogdan Persson ©

Albin beundrar den lilla tornfalken Adela och Olga - nya vänner Lappugglan skådar fågelskådare

 

Klubbens "juveniler" fick följa med på en spännande exkursion till Stumsnäs i Leksands kommun, norr om Siljan, där en kull tornfalkar skulle märkas. Fem barn i åldrarna 6-10 år deltog och fick lära sig om tornfalkens leverne, samt om varför man ringmärker fåglar. De fick hålla i varsin unge under tiden som ringmärkningen pågick. 6 ungar blev märkta.

Sedan bar det iväg till lappugglan som fanns i närheten. Vi behövde inte leta länge eftersom en bil med fågelskådare redan hade upptäckt ugglan. Överlägset tittade den på oss, men mestadels spanade den ner i gräset och lyssnade efter möss och sorkar. Det blev en lyckad avslutning på en lyckad exkursion för barnen!

Fredrik, Adela, Olga, Emil och Albin med varsin tornfalksunge.