Fotogruppen i Leksands Fågelklubb

Hösten 2007 startades en grupp för fotointresserade inom Leksands Fågelklubb. Syftet med gruppen är att stimulera till fler och bättre bilder för publicering i tidningen ”Fåglar i Leksand”, visning på olika bildaftnar samt utställningar.

Naturligtvis fotograferar vi inte enbart fåglar men gemensamt är för alla i gruppen är ett kombinerat intresse för fotografering och fåglar.

Vi träffas mer eller mindre regelbundet för att inspirera varandra och även uppdatera kunskapen hos varandra. Självfallet är det frivilligt att deltaga om man vill och kan.

Oavsett tidigare kunskap och erfarenhet är Fotogruppen öppen för alla medlemmar i Leksands Fågelklubb.

 

Kontakta Per-Inge Mill e-post per-inge.mill@mondo.se. Självklart är du med i Leksands Fågelklubb


 

Gruppen består för närvarande av följande fotografer i klubben:

1. Anders Jerker Dahlin, Leksand

dahlin1975@mac.com

2. Anders Krüger, Falun

akruger.privat@gmail.com

3. Anders Ståhl, Leksand

anders@artofnature.se

4. Andreas Gärdsback, Leksand

andreas@agbild.se

5. Anders Reijier, Mockfjärd

anders.reijer@telia.com

6. Agneta Söderberg, Leksand

fotoagneta@gmail.com

7. Bertil Jenning, Leksand

bertil.jenning@telia.com

8. Bo Martinsson, Tällberg

martinsson.bo@telia.com

9. Erik Stålfors

erik.stalfors@telia.com

10. Hans Nydahl, Mora

025022474@telia.com

11. Henry Pollak, Insjön 

uvhenry@gmail.com

12. Henry Tarle, Ullvi

henry.tarle@tele2.se

13. Ingela Spegel-Nääs, Leksand

gaviidae@telia.com

14. Kalle Bergström, Falun

lappuggla@gmail.com

15. Katarina Paunovic, Serbien

cyberkat74@yahoo.com

16. Kjell Bond, Leksand

kjell_bond@hotmail.com

17. Leif Engdahl, Falun

leifengdahl44@gmail.com 

18. Lena Östberg, Leksand

ll.ostberg@telia.com

19. Lotta Adehed, Rättvik

lotta.adehed@telia.com

20. Marie Gillander, Borlänge

marie.gillander@gmail.com

21. Mats Kaij, Leksand

oprivat@kaij.se

22. Per Leijström, Borlänge

per@rommebild.se

23. Per Lindberg, Leksand

per.lindberg@leksand.se

24. Per-Inge Mill, Leksand

per-inge.mill@mondo.se

25. Peter Wintergren, Borlänge

peter.wintergren@gmail.com

26. Petrus Tegnér, Leksand

petrus_tegner@hotmail.com

27. Pär Johansson, Mora                   

par.johansson@naturton.se

28. Ralf Hammerschmidt, Tyskland              

adlerpuma@web.de

29. Staffan Müller, Insjön

staffan.myller@telia.com

30. Sven Gräfnings, Siljansnäs

sven.grafnings@telia.com

31. Sören Stenberg, Leksand

soren.stenberg@glocalnet.net

32. Tomas Andersson, Grycksbo

tomasa@leksandsfagelklubb.se

33. Torbjörn Franc, Älvdalen

flanca1@yahoo.se

34. Ulf Bond, Leksand

ulf.bond@hotmail.se

35. Ulla-Britt Larsson, Leksand

 

36. Åsa Rydell, Leksand 

asa.rydell@leksand.se

 

Vi finns nu även på 

Facebook

 

 


 

Tidigare aktiviteter: